TRAILTOUR CZ # 23 INOV-8

Svojkovské vrchy / Svojkov

Délka:  6800 m  Převýšení:  499 m

Trasa ke staženi (.GPX)  Přeskočit na výsledky

Pro stažení .GPX klikněte pravý tlačítkem myši, uložit odkaz jako.

UPOZORNĚNÍ: 

Existují odchylky mezi značením TZ na mapy.cz a reálným značením na místě. Trasa etapy je stále stejná, rozdíly mohou nastat v tom po jaké barvě TZ zrovna běžíte.

"V klíčové pasáží Modlivý důl až po rozcestí Nad Bukovým údolím je vše správně. Když pak běžíte okruh kolem Bílé paní, zničehonic zjistíte, že jste na žluté, i když podle mapy byste měli být na modré. No a po ostré zatáčce na Slavíček pak musíte v terénu následovat výhradně červenou, protože i když je v mapě značená žlutá, v těch místech se reálně nevyskytuje."


Tahle etapa není moc dlouhá, ale co není ve vzdálenosti, to je v převýšení. Vybíhá se v podstatě 3x na Slavíček. Zaparkovat lze na západním okraji Svojkova, hned u startu.

Vybíhá se po červené Modlivým dolem, u Skalní kaple cesta úhýbá vlevo a pěkně se zvedá. Po 720 m od startu se dostáváme do sedla, odtud pokračujeme vpravo po žluté směrem k Tisovému vrchu, ještě to chvíli se stoupá, následuje krátká vrstevnicová pasáž, na km 1,1 zatáčíme vpravo a následuje první seběh po úzké pěšince a obnažených kořenech. Pozor nepřeběbněte rozcestník Dědovy kameny (rozcestník je borovici) na km 1,4; rovně vede odbočka na skalní vyhlídku, my se ale dáváme prudce doprava zpět do Modlivého dolu. Máme za sebou zahřívací kolečko. Probíháme startem, u rozcestníku u hlavní silnice zatáčíme ostře vpravo stále po žluté a běžíme mezi baráky. Tady je potřeba pozorně sledovat značení, možná není špatný nápad si tyto partie v okolí startu projít v klidu ještě před ostrým startem. Obíháme zprava ploty a sbíháme po pasece k vyustění lesní asfaltky (km 2,4).

Pokračujeme po této asfaltce, ale jen malý kousek, asi 60 metrů za závorou trasa uhýbá vpravo a je to v terénu velmi nezřetelně označené! To je asi navigačně nejkritičtější místo. Cesta pokračuje prudkým stoupáním Bukovým údolím mezi pískovcovými skalami, až se dostáváme na šotolinovou svážnici na km 3,1. Zde je rozcestník Nad Bukovým údolím, dále pokračujeme vlevo 3/4 km po červené mírně z kopce. Od km 3,7 následuje po zelené jedna z nejhezčích částí etapy - Dolní Hraběcí cesta. Je to úzká lesní pěšinka po temeni Sloupských skal s úchvatnými výhledy na Sloup a Lužické hory.

Stále po zelené na km 4,5 sbíháme prudce Konvalinkovým dolem až na okraj louky (km 4,9). Zatáčíme doprava a pokračujeme stále po zelené. Tady začíná poslední kopec. Na km 5,4 opouštíme zelenou, zatáčíme vpravo a pokračujeme po místním modrém turistickém okruhu (diagonálně rozdělený čtverec). Cesta stoupá rozbitou cestou. Pozor, od km 5,8 je v terénu cesta značena standardní žlutou, v mapách (stav v květnu 2022) je stále přerušovaná modrá! Následuje 600 m dlouhý vrstevnicový úsek po žluté (= v terénu). Zbývá už jen poslední rozcestí na km 6,5 a výšvih pestrým listnatým lesem po červené na vrchol. Přímo přes vrchol prochází zajímavá čedičová skalní zeď, výhledy odtud jsou ale jen omezené.

Nejjednodušší cesta zpět vede po červené přes Modlivý důl, kde konečně v klidu můžeme obdivovat Skalní kapli i další skalní sakrální památky, případně si zajít na skalní vyhlídky u Dědových kamenů nad Svojkovem nebo prozkoumat další pěšinky. Hospoda (Hotel Zámeček) hned u parkoviště je jaře 2022 dlouhodobě zavřená. Za návštěvu stojí ale zřícenina skalní hradu Svojkov hned vedle parkoviště na malém pahorku

Martin Waldhauser

Doporučená výbava

Boty, dobré ponožky, šortky, triko, možná bunda a hodinky s gps. Nic víc nepotřebuješ. Tyhle hračky nám dávají největší smysl na tuto etapu.

Pokud se chceš dozvědět víc informací, klikni na obrázky...

TRAILFLY G270

trailfly_g270

SILVA Trail Run Free

Silva Trail Runner Free

Průběžné výsledky

Segment najdete na Strava.com pod ID 31357928.

Zobrazit na STRAVA 

ŽENY

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoKlubČasBody

MUŽI

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoKlubČasBody
1Martin Waldhauser OOB TJ Turnov 00:56:55159.33
2Martin Majlath SK Žabovřesky Brno 01:04:38147.04
3Pavel Fenyk SK Babice 01:06:46143.64
4Karel Raiser Tlustí Plesniví Jezevci (TPJ) 01:14:22131.53

KLUBY

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoBody
1OOB TJ Turnov159.33
2SK Žabovřesky Brno147.04
3SK Babice143.64
4Tlustí Plesniví Jezevci (TPJ)131.53

Diskuse
-