TRAILTOUR CZ # 06 Hanovec

Jizerské hory / Hejnice

Délka:  38400 m  Převýšení:  1482 m

Trasa ke staženi (.GPX)  Přeskočit na výsledky

Pro stažení .GPX klikněte pravý tlačítkem myši, uložit odkaz jako.

Nejdelší etapa letošní TrailTour vás provede vrcholovými pasážemi Jizerských hor a navštívíte při ní všechny tři nejvyšší vrcholy Jizerek ležící v české části. Etapa začíná v Bílém Potoce a končí v sousedních Hejnicích. Na start se nejlépe dostanete vlakem, v případě dopravy autem doporučuji zaparkovat v Hejnicích, kde je cíl a na start se rozběhnout, jelikož se začíná rovnou do kopce. 

Popis etapy 

Start je u turistického rozcestníku v blízké vzdálenosti nádraží v Bílém Potoce a etapa začíná prvním stoupáním (2.3km/170m) po modré značce na Hubertku, známou výletní restauraci, v poslední době vyhledávanou zejména mezi bajkery navštěvujícími okolní single traily. Odtud pokračuje rovinatá pasáž po zelené značce s krátkým seběhem až na rozcestí U kyselky. Zde odbočíte doprava a čeká vás hlavní kopec celého dne, stoupání na nejvyšší horu Jizerek, na Smrk, po modré značce (4.3km/580m). Zde budete mít za sebou prvních deset kilometrů a čekají vás již více rovinaté pasáže. Seběhnete Nebeský žebřík a přes Písčiny, odbočku k Paličníku, Předěl a Černou Smědou se dostanete na osmnáctý kilometr na Smědavu (ze Smrku až po Předěl je to modrá značka, dále zelená). Odtud následuje třetí a poslední větší kopec po Štolpišské silnici a pak doleva, po žluté až na vrchol Jizery (3km/260m). Odtud se vrátíte zpět na Štolpišskou silnici, přes Knajpu doběhnete na Čihadla a pokračujete doleva směrem Kristiánov. Na Rozmezí odbočíte doprava na žlutou značku, která vás dovede přes Sněžné věžičky, Černou horu na Korálovou cestu a po ní k přístřešku Holubník - sedlo. Odtud červenou hřebenovkou vrcholovými pasážemi Holubníku a Ptačích kup a na závěr vás čeká technický seběh na Oldřichovskou silnici. Zde se vydáte doprava, po rovině kolem Krásné Máří až ke křižovatce U Tetřeví boudy. Tady začíná závěrečný seběh po červené značce (pozor na odbočky) přes vodopád Velký Štolpich, kolem Ořešníku do Hejnic, kde je cíl na první křižovatce na začátku obce. 

Zajímavosti v blízkosti trasy 

Kolem trasy etapy se nachází celá řada turistických zajímavostí, zejména skalních útvarů a vyhlídek. Takže pro ty, co nehoní každou minutu nabízí etapa řadu zpestření. V případě návštěv těchto míst je dobré při opuštění trasy přerušit záznam běhu v hodinkách, telefonu nebo jiném zařízení, aby se výsledný GPS záznam dal jednoduše spárovat s původní trasou etapy. Již na 2. kilometru lze z Hubertky odbočit na 150 metrů vzdálené Kočičí kameny, kde najdete i kratičkou, 70 metrů dlouhou, jednoduchou cvičnou ferratu. Na desátém kilometru je rozhledna na Smrku, v letních víkendech se zde i objevuje mobilní stánek s občerstvením. Na kilometru 13 je 300 metrů od trasy Paličník se skalní vyhlídkou na vrcholu. Na Smědavě v letošním roce nenajdete chatu s restaurací, která byla loni zbourána a staví se nová, ale je zde zřízeno alespoň provizorní občerstvení. Další možná zastávka na občerstvení, poslední na trase, je na 23 kilometru na Knajpě, kde bývá otevřeno ve všech turisticky exponovaných obdobích. V druhé polovině etapy můžete ještě navštívit rozhlednu nad rašeliništěm Na Čihadle (200 metrů tam a zpět od odbočky trasy), skalní útvar Sněžné věžicky (300 metrů odbočka na 26 kilometru), vrcholy Holubníku a Ptačích kup, která trasa obíhá v těsné blízkosti, vyhlídku Krásná Máří, vzdálenou asi 50 metrů od Oldřichovské silnici na 32 kilometru a v závěrečném seběhu skalní útvar Ořešník s vyhlídkou, který je 250 metrů od trasy na km 36. 

Občerstvení a možnosti doprovodu 

Možnost zastavit se po cestě na nějaké občerstvení je pouze v první polovině etapy a dostupnost závisí i na sezóně (Hubertka, Smrk, Smědava, Knajpa). Na posledních 15 kilometrech pak již musíte mít pouze svoje zásoby. Pokud by jste chtěli využít doprovodu, pak autem je dostupná pouze Smědava. Vhodnější je využít doprovodu cyklisty s tím, že po celé trase s vámi bude držet tempo jen velmi zdatný bajker. Vhodná kombinace je samostatný výjezd pod Nebeský žebřík (třeba po Smědavské silnici a Šindelovým dolem přes Předěl), pak vás může kolo doprovázet s výjimkou výběhu na Jizeru až po Rozmezí. Odtud se cyklista vrátí na Štolpišskou silnici a počká na vás pod seběhem z Ptačích kup, a pokud není technicky opravdu zdatný (a navíc pro úsek kolem Velkého Štolpichu platí zákaz vjezdu kol), pak pro sjezd do Hejnic zvolí buď trasu přes Hřebínek a Ferdinandov anebo z opačné strany přes Žďárek, kolem Frýdlantského cimbuří. A pokud si vůbec do sjezdu nevěří, tak možný návrat je přes Štolpišskou a Kasárenskou na Smědavu a odtud po silnici. 

Doporučená výbava

Boty, dobré ponožky, šortky, triko, možná bunda a hodinky s gps. Nic víc nepotřebuješ. Tyhle hračky nám dávají největší smysl na tuto etapu.

Pokud se chceš dozvědět víc informací, klikni na obrázky...

TRAILFLY G300

trailflyultra_g300

SILVA Trail Run Free

Silva Trail Runner Free

Průběžné výsledky

Segment najdete na Strava.com pod ID 31383845.

Zobrazit na STRAVA 

ŽENY

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoKlubČasBody

MUŽI

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoKlubČasBody
1Vladik M OK24 Praha 07:44:20157.16
2Pavel Fenyk SK Babice 08:55:57142.84

KLUBY

Generováno: 02. 07. 2022, 00:16

#JménoBody
1OK24 Praha157.16
2SK Babice142.84

Diskuse
-