TRAILTOUR CZ # 01 Zuzka Jiřištová

Krkonoše / Jilemnice

Délka:  27400 m  Převýšení:  517 m

Trasa ke staženi (.GPX)  Přeskočit na výsledky

Pro stažení .GPX klikněte pravý tlačítkem myši, uložit odkaz jako.

Bucharova cesta

Na téhle trase k vám budou promlouvat dějiny. Bucharova cesta, to je prababička všech místních turistických cest. První turisti po ní šlapali už 130 let zpátky. Tehdy bylo Bucharovým cílem přivést na hřebeny hor více Čechů a vyrovnat tak národnostní rozložení sil návštěvníků nejvyšších partií, protože většina cest do hor vedla z německého Pruska. Dnes jsou podle počitadel KRNAPu hřebeny lidmi neudržitelně přeplněné, a tak se ochranáři pokouší turisty přesvědčit, že v údolích je také hezky. A tenhle segment na vizi KRNAPu naváže, i když hlavně pro vaši jednodušší logistiku.

Startuje se nahoře u pramene Labe v nadmořské výšce 1386 m a cíl je u hrabačovského kruháče ve 422 m. Poslední kilometr a půl na jilemnické náměstí, na oficiální začátek Bucharovy cesty, si můžete vyklusnout mimo záznam a prohlédnout si třeba i domek, ze kterého vycházel Bohumil Hanč na svůj poslední závod. Ale nebojte se, nečeká vás jenom seběh! Vždyť srdcem celé Bucharovy cesty je část Přes tři kopce, které jsou ve skutečnosti čtyři. Na 27,4 kilometrech nastoupáte 517 m a sklesáte 1481 m.

A pokud by někomu bylo smutno po vymrznutí na hřebenech, tak si může aspoň pustit na internetu film Synové hor anebo zajít do kina na Poslední závod. Husí kůže zaručena!

Popis tratě

Barevně je to jednoduché - pořád po červené. Na startu u pramene Labe si dejte pozor, ať po té červené odběhnete na správnou stranu, směrem na Labskou boudu, nikoliv louku. Za Labskou boudou se odpojíte z asfaltky a poběžíte rovně po hraně Labského dolu kolem vyhlídek, vodopádů a Hančova pomníku. U Vrbatovy boudy si pozorně nastudujte, kudy přesně červená prochází, mohylu Hanče a Vrbaty si prohlédněte už cestou na start, kolem ní segment nevede.

Asi po kilometru a půl asfaltového seběhu odbočíte doleva směrem ke Šmídově vyhlídce a na Medvědín po šotolině, kamenech, bahně a dřevěném chodníku v rašelině. Dál pokračujete na Horní Mísečky po asfaltu, před nimi pozor na ostrou levotočivou při odbočení z asfaltu na Starou vozovou cestu a z té na tupou pravotočivou dolů mezi mísečkovské budovy, mezi kterými se to dost klikatí. Dál přes sjezdovku, stadion až na začátek vodovodní cesty, kde je potřeba odbočit doprava nahoru na menší cestu směrem k Harrachově skále, ke které ale segment nevede. Vy si budete pinkat slíbené srdce celé Bucharovy cesty – část Přes tři kopce: Mechovinec, Černou skálu a Šeřín. Dál z Rovinek bonusově přímo nahoru Matterhornem na Jánský vrch, kolem Zadního k Přednímu Žalý. Segment až přímo k rozhledně na Žalý nevede, ale pokračuje dál dolů na Benecko. Odsud už poběžíte, až na pár vrstevnic, jenom z kopce dolů.

Průběh Beneckem si zase podrobně nastudujte, ať oběhnete všechny domy z té správné strany. Dál vás čekají 3 kilometry asfaltové hřebenovky, ze které jsou krásné výhledy na Kotel , a pak kilometr a půl dlouhý a 234 m hluboký sešup po polních a lesních cestách a pěšinkách do Dolních Štěpanic. U dolnoštěpanické hasičárny mrknete na Bucharovo půbiště (školu) na levoboku a posvištíte doprava údolím Jizerky poslední kilák a půl po silnici až k hrabačovskému kruháči. Hotovo, cíl. Při průběhu Beneckem a na posledním kilometru a půl si dejte pozor na auta, ať neskončíte jako sám Buchar, jehož životní pouť uzavřelo nákladní auto přímo před Národním divadlem v Praze.

Při vyklepávání nohou si můžete prohlédnout Pomník vybudování Masarykovy horské silnice, po které jste vy stoupali cestou na start a necelých 90 let před vámi i beton na výstavbu obranných bunkrů.
 

Jak na start

Pojedete-li autem plným běžců, pak zaparkujte někde v Jilemnici nebo Hrabačově (trochu strašidelné parkoviště u bývalého hotelu a dnešního squattu Cedron) a na Zlaté návrší vyjeďte autobusem. Poslední 3 kilometry (66m stoupání, 76 m klesání) na start už budete muset po svých.

V případě, že budete mít v autě i řidiče neběžce, tak se můžete nechat vyvézt až na Horní Mísečky (parkovné 30 Kč/hodina) a dál na Zlaté návrší pokračovat autobusem a pěšky jako v předchozím případě. Je možné i šetřit za autobus (50 Kč) a vyrazit už z Míseček pěšky, pak by vás na start nejkratší cestou čekalo 6 km, 461 m stoupání, 64 m klesání.

Pokud do Jilemnice dorazíte vlakem nebo autobusem a budete potřebovat uschovat zavazadlo, tak se balte raději minimalisticky. Úschovna zavazadel na vlakovém nádraží nefunguje, ale je možné použít úschovnu batohů u buněk ČKS SKI Jilemnice na začátku kolečkové dráhy na Hraběnce. Je tam 16 málokdy obsazených skříněk, budete potřebovat desetikorunovou minci a vejde se do nich malý batoh.

Doporučená výbava

Pokud vyrazíte hned na začátku května, budou se hodit sněžnice a cepín na hranu Labského dolu. Během června by už mohl sníh roztát, sledujte webkamery na Labské boudě, Zlatém návrší a Medvědíně.
 

Doporučená výbava

Boty, dobré ponožky, šortky, triko, možná bunda a hodinky s gps. Nic víc nepotřebuješ. Tyhle hračky nám dávají největší smysl na tuto etapu.

Pokud se chceš dozvědět víc informací, klikni na obrázky...

TRAILFLY G300

trailflyultra_g300

SILVA Trail Run Free

Silva Trail Runner Free

Průběžné výsledky

Segment najdete na Strava.com pod ID 32013394.

Zobrazit na STRAVA 

ŽENY

Zatím není co počítat.

MUŽI

Zatím není co počítat.

KLUBY

Zatím není co počítat.

Diskuse
-